e-Z Raporu Nedir ?

483 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereği ÖKC ‘lerden (Ödeme Kaydedici Cihaz) gerçekleştirilen satışlara ait mali bilgilerin GİB sistemine iletilmesidir.

e-Z Raporu Avantajları

- Mikro Programı ile tam entegre çalışarak GİB sistemine gönderilecek eski nesil yazarkasalardan (ÖKC) gerçekleştirilen satışlara ait aylık mali verileri (Aylık dönem ve ÖKC bazında olmak üzere gerçekleştirilen toplam satış tutarı (KDV dahil) ile Toplam KDV tutar bilgilerini) hazır hale getirir.

- Kâğıt kullanımını azaltır, çevreyi korumaya yardımcı olur.

- Mikro yazılım güvencesi ile GİB sistemine gönderilen verileriniz 10 yıl boyunca ücretsiz olarak saklanır.

e-Z Raporu Hizmetinden Faydalanma Yönetemleri

1) Mikro Yazılım Ticari Paket Program

Mikro Yazılım Programı ve e-Z raporu modülü sayesinde günlük kapanış (Z) raporlarına ait mail bilgilerinizi (ÖKC Mali Bilgilerinizi) GİB sistemine elektronik raporlanmasını sağlayabilirsiniz.

e-Z Raporu Aktivasyon Adımları

1. Gib Başvurusu

Belirtilen tebliğ hükümleri gereğince, ÖKC’lerden gerçekleştirilen satışlara ait mali bilgilerin GİB sistemine hangi yöntem ile bildirileceğinin kayıt altına alınması amacıyla TERCİH BİLDİRİM EKRANI https://portal.efatura.gov.tr/OkcBasvuru/ adresinden başvuru yapılması gerekmektedir. İnteraktif Vergi Dairesi veya İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Kodu ve “İnteraktif Vergi Dairesi veya İnternet Vergi Dairesi Kullanıcı Şifresi” ile giriş sağlanmaktadır.
Tercih Bildirim Ekranı aracılığıyla, mükelleflerin üzerine kayıtlı gözüken ÖKC’ler listelenmekte olduğundan, tüm mükellef gruplarının ilgili ekranda listelenen ÖKC’leri kontrol etmesi gerekmektedir. Bu işlem GİB sistemine ÖKC bildirimlerinin gerçekleştirilmesinden önce tamamlanması gerekmektedir.

2. e-Mikro Portal Başvurusu>

GİB başvurunuzu tamamlandıktan sonra şirketinize ait mali mühür ile birlikte https://portal.emikro.com.tr/register adresinden kayıt formunu doldurarak süreci tamamlayın.

TOP