e-İrsaliye Nedir ?

e-İrsaliye, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu (VUK) gereği irsaliyede bulunması gereken bilgileri içeren, kağıt irsaliye ile aynı nitelikte fakat dijital ortamda düzenlenen bir belgedir. Standartları ve veri formatı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından düzenlenen e-İrsaliye, kağıt olarak düzenlenen ve en az 3 nüsha olan sevk irsaliyesi ile aynı özellik ve hukuki niteliklere sahiptir. E-İrsaliye uygulaması, irsaliye belgesinin dijital olarak üretilmesi, iletilmesi, saklanması ve ibraz edilmesini kapsayan hizmettir. GİB, e-Fatura kullanıcılarını 1 Ocak 2019 itibarıyla e-İrsaliye uygulamasına katılım zorunluluğu getiren bir taslak tebliğ yayınlamıştır. Bu yüzden önümüzdeki dönemde hem bu zorunluluk hem de e-İrsaliye'nin getirdiği avantajlar nedeniyle e-Fatura uygulamasından yararlanan tüm firmaların e-İrsaliye uygulamasına geçiş yapması bekleniyor. Mikro Yazılım ürünü olan My E-İrsaliye, size işletmenizin irsaliyeyle ilgili tüm işlemlerini kolayca yapabileceğiniz bir platform sunar.

e-İrsaliye’nin Avantajları

Teslimat sırasında oluşacak hatalı ürün, iade, kısmi kabul gibi durumların dijital platform aracılığıyla daha güvenilir ve hızlı bir şekilde takip edilmesini sağlar.
- Denetçilerin yalnızca araç plakasını ve sürücü T.C. kimlik bilgisini kontrol ederek taşınan mal, alıcı firma ve benzeri bilgilere kolayca erişmesine olanak tanır.
- Mikro Yazılım’ın 30 yıllık deneyimi ile entegrasyon sürecinizi uçtan uca sorunsuz yönetir.
- Hızlı ve kolayca düzenlenir ve düzenlendiği an alıcıya ulaştırılır.
- Tüm verilerinizi 10 yıl boyunca güvenle saklar, dilediğiniz belgeye istediğiniz an erişmenizi sağlar.
- Baskı, arşivleme, depolama ve sevkiyat konusunda maliyet avantajı sağlayarak, çevreyi korumaya yardımcı olur.
- Mikro Yazılım'ın devamlı denetlenen altyapısı ve iş sürekliliği standartları sayesinde verilerinizi ve tüm işlemlerinizi güvende tutar.

e-İrsaliye Hizmetinden Faydalanma Yönetemleri

1. Mikro Yazılım Ticari Paket Program

Mikro Yazılım Programı ve e-İrsaliye modülü sayesinde kolayca ve hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

e-İrsaliye Aktivasyon Adımları

e-Fatura kullanıcısı iseniz;

Gelir İdaresi Başkanlığına başvuru yapmadan e-İrsaliye hesabınızı https://portal.emikro.com.tr/ adresinden KAYIT OL seçeneğinden kayıt formunu doldurarak hemen aktif edebilirsiniz. e-İrsaliye Uygulamanızı Aktif Etmek için Tıklayınız.

e-Fatura kullanıcısı değilseniz;

e-İrsaliye uygulamasından yararlanmak için, e-Fatura uygulamasına geçmeniz gerekmektedir. e-Fatura uygulamasına geçmek ve detaylı bilgi almak için Tıklayınız.

e-İrsaliye servisinizi kullanmaya başlamadan önce 0850 225 10 10 numaralı telefondan e-Mikro destek hattına ÜCRETSİZ ulaşarak ayarlarınızı yaptırabilirsiniz.

TOP