e-Serbest Meslek Makbuzu Nedir ?

E-Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbabı tarafından mesleki faaliyetlerine ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre düzenlenen, kağıt serbest meslek makbuzu ile aynı yasal niteliklere sahip, hizmet alanın talebine göre elektronik veya kağıt ortamda iletilen, dijital olarak muhafaza ve ibraz edilebilen ve Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) elektronik ortamda raporlanan elektronik belgedir. Serbest Meslek Makbuzu belgesi düzenlemek zorunda olan mükelleflere (Noterler hariç olmak üzere mali müşavir, avukat, doktor, mimar, mühendis ve sanatçılar) 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla uygulamaya dahil olma imkanı sunulmuştur.

e-Serbest Meslek Makbuzu'nun Avantajları

- Veri kaybını önleyerek makbuzlarınızı 10 yıl boyunca güvenli şekilde saklar.
- Baskı, arşivleme, depolama, kargolama gibi maliyetleri ortadan kaldırır.
- Hatalı işlem yapma riskini minimuma indirir.
- Hızlı, güvenilir ve kolay bir işlem süreci sunar.
- İşletmeye zaman kazandırır.
- Kâğıttan tasarruf sağladığı için çevrecidir.

e-Serbest Meslek Makbuzu Hizmetinden Faydalanma Yönetemleri

1. Mikro Yazılım Ticari Paket Program

Mikro Yazılım Programı ve e-SMM modülü sayesinde Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine doğrudan entegre e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasından faydalanabilirsiniz.

2. MikroX

Mikro Yazılım tarafından geliştirilen bulut teknolojisi ile çalışan online ön muhasebe programı sayesinde Serbest Meslek Makbuzu gönderebilirsiniz.

e-Serbest Meslek Makbuzu Aktivasyon Adımları

Gelir İdaresi Başkanlığına başvuru yapmadan e-SMM hesabınızı hemen aktif edebilirsiniz. e-Serbest Meslek Makbuzunu Hemen Aktif Etmek için Tıklayınız.

E-SMM başvuru için gerekli olan için e-İmzaya sahip değilseniz; e-İmza Başvurusunda Bulunmak için Tıklayınız.

e-Serbest Meslek Makbuzu servisinizi kullanmaya başlamadan önce 0850 225 10 10 numaralı telefondan e-Mikro destek hattına ÜCRETSİZ ulaşarak ayarlarınızı yaptırabilirsiniz.
TOP