e-Fatura Nedir ?

e-Fatura, veri format ve standartı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen, Vergi Usul Kanunu (VUK) gereği bir faturada yer alması gereken bilgileri içeren, satıcı ve alıcı arasındaki iletimi GİB üzerinden gerçekleştirilen, kağıda basılmayan, tüm işlemleri dijital ortamda yapılan bir elektronik belgedir. Matbu fatura elde ya da program kullanılarak oluşturulup yazıcıdan çıkartılırken e-Fatura tamamen dijital ortamda oluşturulup kesilir. VUK her iki fatura tipini de yasal kabul eder. e-Fatura’nın tek farkı, elektronik ortamdan alınıp gönderilebilmesidir.

e-Fatura’nın Avantajları

Firmanıza ve size mobilite, hız ve pratiklik kazandırır. İş süreçlerinizi hatadan arındırıp optimize eder; verimliliğinizi artırır.
- Firmanızın hem uluslararası finansal standartları yakalayan hem de Maliye Bakanlığı'nın belirlediği koşullara uygun, her an iç ve dış denetime hazır bir elektronik fatura sistemine kavuşmasını sağlar.
- Mikro Yazılım’ın 30 yıllık deneyimi ile entegrasyon sürecinizi uçtan uca sorunsuz yönetir.
- Hem masaüstü hem bulut iş çözümleriyle tam entegre olarak çalışır.
- Mikro yazılım güvencesi ile göndermiş ve almış olduğunuz tüm faturalarınız 10 yıl boyunca ücretsiz olarak saklanır.
- Faturanız kâğıda dökme ve kargo ile gönderme maliyetlerini ortadan kaldırarak tasarruf etmenizi sağlar. Aynı zamanda kâğıt kullanımını azaltır, çevreyi korumaya yardımcı olur.
- Faturalama sürecini hızlandırarak ödemelerinizi zamanında almanıza yardım eder.

e-Fatura Hizmetinden Faydalanma Yönetemleri

Mikro Yazılım e-Fatura Hizmetinden üç farklı yöntem ile faydalanabilirsiniz;

1. Mikro Yazılım Ticari Paket Program

Mikro Yazılım Programı ve e-Fatura modülü sayesinde kestiğiniz faturalar dijital olarak mühürlenmiş bir şekilde, GİB'e iletilir. Tedarikçilerinizin size gönderdiği e Fatura'lar GİB posta kutusundan alınıp Mikro Programınıza otomatik işlenir ve muhasebeleşir.

2. MikroX

Mikro Yazılım tarafından geliştirilen bulut teknolojisi ile çalışan online ön muhasebe programı sayesinde e-faturalarınızı hızlı ve kolayca hazırlar bir tuş ile gönderebilirsiniz.

3. Mikro Yazılım e-Fatura Portal

Hiçbir yatırım maliyeti ödemeden elektronik ortamdan fatura göndermenizi, almanızı, saklamanızı ve görüntülemenizi sağlayan, Maliye Bakanlığı standartlarıyla tam uyumlu bir e-Fatura sistemine geçebilirsiniz.

e-Fatura Aktivasyon Adımları

1. Mali mühür başvurusu

e-Fatura mükellefi olabilmeniz için Kamu Sertifikasyon Merkezinden mali mühür başvurusu yapmanız gerekmektedir. Mali Mühür Başvurusu için tıklayınız.

2. GİB Başvurusu

Mali mührünüz geldikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından elektronik fatura başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru yöntemi olarak “özel entegrasyon” seçeneğiyle başvurunuzu mali mühür kullanarak tamamlayınız. GİB Başvurusu için tıklayınız.

3. e-Mikro Portal Başvurusu

Alınan mali mühür ile GİB Başvurusu tamamlandıktan sonra e-mikro portal kayıt formunu doldurarak süreci tamamlayın. e-Mikro Portal Başvurusu için tıklayınız.

e-Fatura servisinizi kullanmaya başlamadan önce 0850 225 10 10 numaralı telefondan e-Mikro destek hattına ÜCRETSİZ ulaşarak ayarlarınızı yaptırabilirsiniz.
TOP